Prof. Dr. Ali A. DÖNMEZ

Hacettepe Üniversitesi

 

·         Hacettepe Üniversitesi, Fen Fakültesi, Biyoloji Bölümü'nden lisans (1988) yüksek lisans (1991) ve doktora derecelerini (1997) aldı.

·         Doktora tez çalışması kapsamında Sibbald Trust Bursu ile Edinburgh, Kew ve British Museum’da çalışmalarda bulundu.

·         Doktora sonrası TÜBİTAK proje destekleri ile Maleae (Rosaceae) ve Nigelleae tribusu cinslerinin revizyonu projelerini gerçekleştirdi. Bu projeler kapsamında Avrupa, Asya ve Amerika’da çok sayıda herbaryumda çalışmalar gerçekleştirdi. Asya ve Avrupa ülkelerinde arazi çalışmaları ile bitki örneği topladı.

·         Viyana ve Melbourne’da Uluslararası Botanik Kongrelerine katıldı; Adlandırma Kolu çalışmalarında Türkiye’yi temsil etti. Botanik Adlandırma Yasalarını (Viyana ve Melbourne) bir meslektaşı ile Türkçe’ye çevirdi.

·         EMBO (European Molecular Biology Organization) bursu ile Jodrell (Kew-Londra) Laboratuvarında Crataegus cinsinin moleküler filogenisi üzerinde 6 ay çalıştı.

·         Arizona Üniversitesi Bitki Biyolojisi Laboratuvarında Maleae taksonlarının moleküler filogenisi üzerinde çalışmalarda bulundu.

·         Flora, Revizyon, adlandırma ve moleküler filogeni konularında yayınlanmış makaleleri sunmuş olduğu bildirileri vardır.

·         Ulusal ve Uluslararası meslek örgütlerine üyelikleri vardır. International Association For Plant Taxonomy’nin yaşam boyu üyesidir. Ayrıca, Alg ve Bitki İsimleri Kayıt Sistemi Özel Komitesi üyesidir.

·         Koruma Biyolojisi kitabının bir meslektaşı ile birlikte çeviri editörüdür ve çevirmenleri arasındadır.

Ayrıntılı özgeçmiş için tıklayınız